بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

تازه ها

آگهی استخدام

مطالب بیشتر
کد خبر : ۱۵۶۸۹۵
نظرات موافقان و مخالفان؛
در جلسه علنی امروز مجلس، پس از مخالفت نمایندگان با تعطیلی پنج شنبه، تعطیلی شنبه‌ها به رای گذاشته شد و در نهایت با ۱۳۶ رأی موافق، ۶۶ رأی مخالف، ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر در جلسه تعطیلی شنبه ها به عنوان دومین روز تعطیل هفته به تصویب رسید.
چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۳

امروز چهارشنبه و در ادامه رسیدگی مجلس شورای اسلامی به لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که روزهای جمعه و شنبه به عنوان تعطیلات پایان هفته باشد.  این مصوبه باید به تایید شورای نگهبان برسد.
 
 پیش از این نمایندگان مجلس در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه همین هفته، بر سر گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد "لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون خدمات کشوری موسوم به لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری کارمندان" به بحث و بررسی پرداختند و پیشنهادهایی نیز مطرح شد، اما هیچ یک از پیشنهاد های نمایندگان رأی مورد نیاز برای تصویب را کسب نکرد.
 
در خارج از مجلس و در فضای رسانه ای نیز بحث هایی بر سر مخالفت با تعطیلی شنبه به دلیل مشابهت با تعطیلی دینی یهودیان مطرح شد که سرانجام با استفتا از دفتر مقام معظم رهبری و حضرت امام و نیز  استفتایی که از سه تن از مراجع تقلید منتشر شد پرونده این شبهه بسته شد.
 
سرانجام در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه)، ادامه بررسی لایحه تعطیلی در دستورکار قرار گرفت. قبل از رای گیری نهایی نمایندگان پیشنهادهای خود را د ر موافقت و مخالفت با گزارش کمیسیون اجتماعی ارائه کردند. 
 
 در گزارش کمیسیون اجتماعی مجلس «تعطیلی جمعه و شنبه» به عنوان تعطیلات پایان هفته پیشنهاد شده بود که سرانجام پس از یک رای گیری ناکام برای تعطیلی شدن پنج شنبه ها این پیشنهاد به رای گذاشته شد و  در نهایت با ۱۳۶ رأی موافق، ۶۶ رأی مخالف، ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر در جلسه تعطیلی شنبه ها به عنوان دومین روز تعطیل هفته به تصویب رسید.
 
نمایندگان در مورد تعطیلی چه گفتند؟
نظرات نمایندگان موافق و مخالف گزارش کمیسیون اجتماعی در صحن علنی که در برخی موارد سعی در گره زدن دین مردم به تعطیلی یک روز داشتتند به نقل از مهر به قرار زیر است:
 
پروپاگاندای رسانه‌ای و پیشنهاد تعطیلی شنبه‌ها
حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی، نماینده مردم تبریز در مجلس پیشنهاد داد که به جای روز شنبه، پنج‌شنبه به عنوان دومین روز تعطیل باشد.
میرتاج‌الدینی در تشریح پیشنهاد خود، گفت: تعطیلی پنج‌شنبه‌ها با در نظر گرفتن مبانی فرهنگی، دینی، اجتماعی و سیاسی دارای اهمیت است و ضمن اینکه تعطیلی پنجشنبه‌ها در درازمدت در کشور نهادینه شده است.
 
وی بیان کرد: پیشنهاد تعطیلی روز شنبه بر اساس یک پروپاگاندای رسانه‌ای مطرح شده، این در حالی است که مراودات اقتصادی آمریکا و چین ۱۵۰۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری است که حتی یک ساعت یا روز اداری مشترک با هم ندارند. ۸۵ درصد تجارت خارجی ما با ۱۰ کشور است که اکثر آنها مسلمان هستند. از طرف دیگر اکنون عصر ارتباطات است و عملاً روز تعطیلی و غیرتعطیلی معنایی ندارد.
 
اگر به فکر دین مردم نیستید، شنبه را تعطیل کنید
علی‌اکبر علیزاده برمی، نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با پیشنهاد تعطیلی پنجشنبه‌ها، گفت: ۹۰ درصد تجارت ما با همسایگان است و مدل تعطیلی همسایگان هم مثل خودمان بوده و ربطی به پنج‌شنبه و شنبه ندارد.
 
وی بیان کرد: جریان غرب‌گرا موضوع تعطیلی شنبه را مطرح کرده است. چرا ما باید دنبال غربی‌ها برویم؟ آنها باید دنبال ما بیایند. اگر به فکر دین مردم هستیم، باید پنج‌شنبه‌ها تعطیل باشد و اگر به فکر دین مردم نیستید، هر کاری خواستید بکنید.
 
تعطیلی روز شنبه مانعی ندارد
محسن پیرهادی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با پیشنهاد تعطیلی پنجشنبه‌ها، گفت: با تعطیلی روز پنج‌شنبه عملاً چهار روز تعامل ما با دنیا قطع می‌شود. کسانی درباره تعطیلی پنج‌شنبه صحبت می‌کنند که کاری در حوزه اقتصادی نکرده است. ۳۶ تشکل اقتصادی در مجلس شورای اسلامی درخواست تعطیلی شنبه را مطرح کردند تا ارتباط‌مان با دنیا قطع نشود؛ چرا به فعالان اقتصادی اهمیت نمی‌دهیم؟
 
وی اظهار کرد: تعطیلی روز شنبه کم‌هزینه‌ترین و پرفایده‌ترین کار برای عرصه اقتصاد است. بنده در این مورد از دفتر مراجع سوال کردم دیشب هم با دفتر آیت‌الله آملی لاریجانی صحبت کردم که متن استفتای دفتر ایشان بدین شرح است: «از آنجا که تعطیلی روز شنبه هماهنگ شدن با بازار داد و ستدهای اقتصاد جهانی است و مؤثر در حل برخی مشکلات اقتصادی و مهار تورم است و قصد تشبه با مخالفین نیست، بلکه تعامل است، لذا تعطیلی روز شنبه علاوه بر روز جمعه مانعی ندارد.»
 
پیرهادی گفت: اکثر کشورهای منطقه روز شنبه را تعطیل کردند، چرا که آنها برای منافع اقتصادی کشورشان برنامه دارند پس با احساسات تصمیم‌گیری نکنیم و در راستای کمک به اقتصاد حرکت کنیم. اگر اشکال فقهی هم به این موضوع وارد باشد، شورای نگهبان بررسی می‌کند. ما باید به فعالان اقتصادی، تولید کنندگان و سرمایه گذاران احترام بگذاریم و کاری نکنیم که افراد مهاجرت کنند. باید همه تلاشمان حضور پررنگ اقتصاد باشد و اگر اقتصاد اصلاح شود، سفره مردم هم اصلاح می‌شود.
 
باید به سبک زندگی ملت متمدن ایران اسلامی بها دهیم
در ادامه جلسه، عباس گودرزی، نماینده مردم بروجرد در مجلس در تذکر شفاهی، گفت: مگر این لایحه تنها بعد اقتصادی دارد که تنها مسائل اقتصادی را مطرح می‌کنید؟ ما موظف هستیم به سنت‌ها، آداب و آئین و سبک زندگی ملت متمدن ایران اسلامی بها دهیم. در حالی که مرکز پژوهش‌های مجلس نظرسنجی کرده و اکثر مردم موافق تعطیلی پنج‌شنبه هستند، چرا قصد دارید مناسک دینی، سبک زندگی و سنت‌های مردم ایران را زیر سوال ببرید؟
 
وی تاکید کرد: تصمیمی بگیرید که به بعد فرهنگ ایران عزیزمان آسیب نزند. اقتصاد ما از این مسئله آسیب نمی‌بیند. اقتصاد ما از تنبلی، تن پروری، عدم روحیه جهادی و عدم روحیه انقلابی‌گری آسیب می‌بیند. سال‌ها است پنج‌شنبه‌ها تهران تعطیل بوده و آیا به اقتصاد کشور اشکالی وارد شده است؟
 
 
پرده آخر: شنبه تعطیله
در نهایت، نمایندگان با ۷۵ رأی موافق، ۱۳۲ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر در جلسه با پیشنهاد تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالفت کردند.
 
در ادامه جلسه، تعطیلی شنبه‌ها با ۱۳۶ رأی موافق، ۶۶ رأی مخالف، ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید که در این مصوبه آمده است: «تمامی دستگاه‌های اجرایی اعم از ستادی و استانی به استثنای واحدهای نظامی انتظامی و امنیتی و بخش عملیاتی واحدهای خدمت رسانی از قبیل بیمارستانها مراکز بهداشتی درمانی مراکز بهزیستی بانک‌ها و اماکن ورزشی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته از روز یکشنبه تا پنج شنبه تنظیم نمایند. فهرست کامل بخش عملیاتی واحدهای خدمات رسانی موضوع این تبصره ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.»
 
گفتنی است مصوبه تعطیلی شنبه‌ها در صورتی اجرایی خواهد شد که از سوی شورای نگهبان تأیید شود.

برچسب ها:

ارسال نظرات

کارآفرینان آینده

مطالب بیشتر