بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

تازه ها

کد خبر : ۱۵۷۹۴۰
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور از برنامه‌ریزی این معاونت برای اضافه کردن هویتی جدید در حوزه دانش‌بنیان‌ها تحت عنوان «مجموعه‌های دانش‌بنیان مردم‌نهاد» خبر داد.
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۵

به گزارش بازارکار، روح الله دهقانی‌فیروزآبادی امروز (یکشنبه) در نشست خبری دومین نمایشگاه آبادیران یکی از ارکان اصلی توسعه علم ودفناوری در کشور را ترویج گفتمان این حوزه و حمایت جدی مردم دانست.

وی افزود: در اقتصاد دانش بنیان همچنین علاوه بر گفتمان، بازیگران اصلی این حوزه مردم محسوب می شوند و با حضور مردم اقتصاد دانش بنیان شکل خواهد گرفت. در غیر اینصورت تنها با چند طبقه خاص یا شکاف طبقاتی مواجه خواهیم شد. برنامه ملی آبادگران نیز با هدف مردمی سازی نوآوری راه اندازی شد و در نمایشگاه اول نیز در سال گذشته ارتباطات بسیار مناسب جهادی و مردمی شکل گرفت.
دهقانی افزود: در طول چهار پنج سال گذشته جای خالی نوآوری ها در حوزه نوآوری هنر و علوم انسانی کمتر مورد توجه قرارگرفته است؛ بنابراین هویت دیگری در حوزه دانش بنیان تحت عنوان شرکت های خلاق در حوزه هنر و علوم انسانی با حضور نخبگان با تعریف بسته های حمایتی شکل گرفت.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با بیان اینکه، در طول یکسال گذشته دغدغه چگونگی مردمی سازی حوزه نوآوری را داشته ام توضیح داد: به این معنی که به چه شکلی عامه مردم می‌توانند در این روند مشارکت کنند و شرکت هایی ایجاد شود که عموما ماهیت تعاونی داشته باشند نه لزوما شکل تعاونی حقوقی بلکه از ماهیت تعاونی برخوردار باشند.
دهقانی ادامه داد: در این خصوص بحث های مختلفی شکل گرفت؛ خرید سهام یا مشارکت در سکوهای مالی جدید و سرمایه گذاری خرد از جمله راهکارهای فعلی است اما یک جای خالی وجود داشت. اینکه مردم به چه شکلی می توانند بازیگران اصلی مجموعه های نوآورانه شوند و متعلق به خود آنها باشد.
وی گفت: یکسال روی این ایده و راهکار تمرکز کردیم، اینکه مجموعه ای حتما نوآورانه باشد و بازیگران اصلی این مجموعه نیز از جهات مختلف از جمله جهت سرمایه، بازار و اشتغال و سهام داری و اثربخش در اجتماع همه متشکل از مردم باشد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور از برنامه ریزی این معاونت برای اضافه کردن یک هویت جدید در حوزه دانش بنیان تحت عنوان مجموعه های دانش بنیان مردم نهاد خبر داد.

رو نمایی از مجموعه‌های دانش‌بنیان مردم‌نهاد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با بیان اینکه تصمیم گیری برای ایجاد مجموعه های دانش بنیان مردم نهاد به دنبال همفکری با نخبگان و مطالعه کشورهای موفق دنیا انجام شده است، بیان کرد: به این ترتیب این هویت در کنار شرکت‌های دانش بنیان و شرکت های خلاق به عنوان سومین حوزه از امروز در نشست دومین نمایشگاه آبادیران در معاونت علمی رونمایی می‌شود.

به گفته وی با حضور مردم اقتصاد دانش بنیان شکل خواهد گرفت، چراکه در غیر اینصورت فقط با چند طبقه خاص یا شکاف طبقاتی مواجه خواهیم شد. 

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور ادامه داد: برنامه ملی آبادگران نیز با هدف مردمی سازی نوآوری راه اندازی شد و در نمایشگاه اول نیز در سال گذشته ارتباطات بسیار مناسبی با گروه های جهادی و مردمی شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه در طول  پنج سال گذشته جای خالی نوآوری ها در حوزه نوآوری هنر و علوم انسانی کمتر مورد توجه قرارگرفته است، توضیح داد: به این منظور هویت دیگری در حوزه دانش بنیان تحت عنوان شرکت های خلاق در حوزه هنر و علوم انسانی با حضور نخبگان با تعریف بسته های حمایتی شکل گرفت.

 دهقانی با اشاره به اینکه، در طول یکسال گذشته دغدغه چگونگی مردمی سازی حوزه نوآوری را داشته است، توضیح داد: به این معنی که به چه شکلی عامه مردم می‌توانند در این روند مشارکت کنند و شرکت‌هایی ایجاد شود که عموما ماهیت تعاونی داشته باشند نه لزوما شکل تعاونی حقوقی بلکه از ماهیت تعاونی برخوردار باشند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور ادامه داد: در این خصوص بحث های مختلفی شکل گرفت مانند خرید سهام یا مشارکت در سکوهای مالی جدید و سرمایه گذاری خرد از جمله راهکارهای فعلی است اما یک جای خالی وجود داشت. اینکه مردم به چه شکلی می توانند بازیگران اصلی مجموعه های نوآورانه شوند و متعلق به خود آنها باشد.

برگزاری نمایشگاه آبادیران از ۲۲ تا ۲۵ خرداد

مدیر دبیرخانه برنامه ملی آبادیران نیز با اشاره به اینکه دومین دوره نمایشگاه آبادیران از ۲۲ تا ۲۵ خرداد در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود، گفت: ۲۸۱ شرکت دانش‌بنیان، خلاق و فناور، ۲۰ گروه جهادی و مردمی، ۴۵ نهاد و دستگاه اجرایی در این نمایشگاه حاضر خواهند بود.

حمیدرضا شکری، دستیار مردمی سازی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و مدیر دبیرخانه برنامه ملی آبادیران نیز در این نشست با اشاره به اینکه دومین دوره نمایشگاه آبادیران از ۲۳ تا ۲۵ خرداد در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود، افزود: شهروندان می توانند از ساعت ۹ تا ۱۷ از این نمایشگاه بازدید کنند.

وی درباره حوزه های برگزاری نمایشگاه نیز عنوان کرد: مسکن و زیرساخت های توسعه روستا؛ کشاورزی، دامپروری و شیلات؛ اشتغال کوچک مقیاس؛ سلامت، بهداشت و توانبخشی و صنایع نرم و آموزشی حوزه های این نمایشگاه را تشکیل می‌دهد.

شکری با اشاره به حضور ۳۴۶ شرکت و نهاد در نمایشگاه نیز توضیح داد: ۲۸۱ شرکت دانش‌بنیان، خلاق و فناور، ۲۰ گروه جهادی و مردمی، ۴۵ نهاد و دستگاه اجرایی در این نمایشگاه حاضر خواهند بود.

برچسب ها:

ارسال نظرات