ایام سوگواری محرم برعزاداران و دل باختگان مکتب حسینی تسلیت باد

      

22 بهمن سالروز شکوهمند انقلاب اسلامی گرامی باد

      
بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

تازه ها

کد خبر : ۱۵۹۱۶۴
تایباد- ایرنا- نماینده مردم شهرستان‌های تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک تسهیل و روان‌سازی صادرات و واردات در مرزهای کشور منجر به توسعه روابط با برخی از کشورهای همسایه و رونق اقتصادی خواهد شد.
دوشنبه ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۹

به گزارش ایرنا، عثمان سالاری روز یکشنبه در سفر به تایباد در دیدار با فرماندار این شهرستان افزود: افزایش سطح مبادلات ایران با کشورهای همسایه در بخش های مختلف، یکی از مهمترین برنامه‌های دولت سیزدهم بود که نقش زیادی در رونق اقتصادی کشور داشت.

وی اظهار کرد: حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی نیز بستر اشتغال پایدار را در هر منطقه فراهم می کند که باید مورد نگاه ویژه همه مسوولان قرار گیرد.

نماینده مجلس با اشاره به اینکه سطح مبادلات اقتصادی ایران و افغانستان از طریق مرز دوغارون سالانه افزون بر سه میلیارد دلار است، ادامه داد: گمرک ۱۱۰ ساله دوغارون یکی از پنج گمرک فعال اقتصادی کشور به شمار می رود که در حوزه اقتصاد ایران نقش زیادی دارد.

وی گفت: کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی به افغانستان تامین کننده بازار مصرف این کشور است، با حمایت از فعالان اقتصادی می توان بازار این کشور همسایه را به دست گرفت.

۶۵ درصد کالاهای صادراتی از گمرگ دوغارون به افغانستان صادر می شود

فرماندار تایباد در ادامه این دیدار گفت: ۶۵ درصد کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی از گمرک دوغارون به سمت افغانستان و بازارهای هدف این کشور صادر می شود که فرصتهای مناسب کسب و کار را برای جوانان جویای کار این منطقه فراهم کرده است.

مهدی شیردل افزود: از همه ظرفیتهای موجود شهرستان و استان باید برای به حداقل رساندن مشکلات گذرگاه زمینی دوغارون استفاده کرد که این خود افزایش روابط ۲ کشور ایران و افغانستان را در حوزه، صادرات، واردات و مسافری را به همراه دارد.

وی اظهار کرد: سالانه افزون بر ۲ میلیون تن انواع کالا از مرز رسمی دوغارون به افغانستان صادر می شود که این مهم رونق اقتصادی، شهرستان تایباد، استان و کشور را بدنبال دارد.

فرماندار تایباد با بیان اینکه معبر زمینی دوغارون مهمترین دروازه رفت و آمد برای اتباع افغاستانی به ایران به شمار می رود، بیان کرد: مرز دوغارون اولین چشم انداز برای مسافران افغانستانی به ایران است، همه دستگاههای متولی و مستقر در مرز باید نسبت به ساماندهی این نقطه راهبردی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

پایانه مرزی و گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با کشور افغانستان است.

بیشترین حجم کار این گمرک، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است، کالاهای بازرگانان افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس و بندر لنگه منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شود.

شهرستان ۱۴۵ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

ارسال نظرات