بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

آگهی استخدام

مطالب بیشتر
کد خبر : ۱۵۱۵۰۸
يکشنبه ۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۱
بزرگترین شرکت فرآوری گیاهان دارویی در بابل احداث می شود

یک کشاورز مازندرانی اظهار کرد: تا سال آینده بزرگترین و نخستین شرکت فرآوری و تولیدی گیاهان دارویی مازندران را در بابل احداث می‌کنم.

این روزهای زمستانی ما با عطر گل نرگس در شهرهای کشور معطر شده است هرکجا که نگاه می‌کنیم گل‌ نرگس با گلبرگهای سفید و زرد دلربایی می‌کند گویا آمده‌اند در زمستانی سخت به میهمانی بهشت دعوتت کنند.

مازندران هم سهم بسزایی در کشت گل نرگس دارد از این‌رو کاشت گل‌ نرگس به دلیل زیبایی فوق‌العاده، در کنار سایر گل‌ها و گیاهان زینتی، جهت ارتقاء سلامت روانی، جسمانی و اجتماعی شهروندان موثر است.

گل نرگس علاوه بر جنبه‌های اقتصادی، در بحث اکوتوریسم (طبیعت‌گردی یا بوم‌گردی) و اگروتوریسم (گردشگری کشاورزی) نیز می‌تواند به عنوان یکی از پتانسیل‌های مهم مورد توجه قرار گیرد و در کنار برگزاری جشنواره‌های محلی، باعث جذب گردشگران و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی شود که این امر باعث ایجاد اشتغال، درآمدزایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها می‌شود.

گل نرگس در زمره گیاهان دارویی قرار داشته و در طب سنتی جهت مسکن دردهای مفاصل، سردرد، تسکین دهنده دردهای عصبی مزمن، کاهش دهنده اسپاسم و گرفتگی عضلات، رفع کننده مشکلات مثانه، درمان کننده عفونت زخم‌های عمیق، بهبود دهنده دُمل، تقویت کننده رشد مو، پیشگیری کننده از ابتدا به آلزایمر و زکام کاربرد دارد.

بزرگترین شرکت فرآوری گیاهان دارویی در بابل احداث می شود

رضاحسن نتاج کارآفرین بابلی از روستای "الله رودبار" بابل است که سرمایه و وقت خود را به کشت گیاهان دارویی اختصاص داده است وی در خصوص فعالیت خود در این حوزه به خبرنگار ایسنا گفت: در میان باغ گل محمدی به مساحت دو هکتار اقدام به کاشت گل نرگس کردم اما به علاقمندان این رشته توصیه می‌کنم کاشت تنها گل نرگس توجیه اقتصادی ندارد.

وی با اشاره به اینکه گل نرگس محصول استراتژیکی نیست، افزود: کاشت گل نرگس به‌عنوان یک محصول مستقل ریسک پذیری بالایی دارد و ممکن است تحت شرایط اقلیمی دچار آفت و یا نوسان قیمت شده و سبب ضرر کشاورز شود اما به‌عنوان محصول ترکیبی بین درختان برگ ریز سیاه ریشه یا گل محمدی پیشنهاد می‌شود که گل نرگس هم کشت شود.

حسن نتاج یادآور شد: کشاورزان می‌توانند به‌جای کشت دوم برنج کاشت کلزا را جایگزین کنند که نیاز چندانی به آب در شرایط بحران آبی موجود ندارد.

بزرگترین شرکت فرآوری گیاهان دارویی در بابل احداث می شود

توجیه اقتصادی کشت گل محمدی در مازندران

این کارآفرین موفق بابلی با اشاره به اینکه کاشت گل محمدی توجیه اقتصادی بیش از برنج دارد، خاطرنشان کرد: کاشت گل محمدی به‌خصوص در مناطق شیب‌دار و کوهستانی منبع درآمد خوبی برای کشاورزان است.

بزرگترین شرکت فرآوری گیاهان دارویی در بابل احداث می شود

حسن نتاج از برداشت ۱۲۰ هزار شاخه گل نرگس از دو هکتار زمین خبر داد و گفت: تولید غیر کارشناسی شده گل نرگس یکی از معضلات مهم این حوزه است، هزینه کاشت ۸۰۰ هزار تومان ولی قیمت فروش ۵۰۰ هزار تومان است و این ضرر بزرگی است.

جویبار دومین مرکز تولید گل نرگس در کشور

این کارآفرین با بیان اینکه بازار فروش گل نرگس استان‌های همجوار است ما مشکل فروش نداشته بلکه مشکل اصلی در قیمت کم آن است، افزود: جویبار بعد از بهبهان دومین مرکز تولید گل نرگس در کشور است اما هنوز شرایط صادرات برای این صنعت مهیا نشده است.

وی ادامه داد: مازندران با اینکه دومین مرکز مهم تولید گل نرگس است اما هیچ انجمن مستقلی برای جمع آوری وخرید و ارسال این گل وجود ندارد، تولید بی‌برنامه این گل سبب اشباع شدن بازار و کاهش قیمت آن و ضرر تولید کننده است.

بزرگترین شرکت فرآوری گیاهان دارویی در بابل احداث می شود

این کارآفرین تصریح کرد: بهبهان موفق شد تا بازار صادرات این محصول را بدست آورد و به عراق صادر کند هرچند عراق آن را با برند خود به دیگر کشورها از جمله امارات و کویت صادر می‌کند.

حسن نتاج با بیان اینکه گل محمدی از سری صنایع تبدیلی است افزود: بزودی بزرگترین و نخستین شرکت فرآوری و تولیدی گیاهان دارویی مازندران را احداث می کنم.

وی با اشاره به اینکه  تا سال ۱۴۰۳ ساخت این پروژه به اتمام می‌رسد، گفت: ۱۵میلیارد تومان برای احداث و بیش از ۶میلیارد تومان برای تجهیز آن هزینه می‌شود که همه از آورده شخصی بوده و ریالی از تسهیلات بانکی بهره‌مند نشدم.

این کارآفرین با اشاره به اینکه با راه اندازی این شرکت اقدام به عرق گیری، خشک کردن، بسته بندی، عطر گیری وسایر محصولات به شکل کاملا مدرن و صنعتی می‌کنیم، اظهار کرد: در حال حاضر عرق گیری گلاب دو آتیشه ومعمولی، گزنه، پونه کوهی و پونه معمولی، کاسنی، رازیانه، زیره، هل، زنجبیل، دارچین، نعناع و شوید به شکل سنتی انجام می‌شود همچنین امسال نیز یک دستگاه صنعتی به این کارگاه تولیدی اضافه کردم که دومنطوره انجام می‌شود.

حسن نتاج یادآور شد: بخشی از گیاهان مورد نیاز خود برای فرآوری از مازندران و مابقی از کاشان تهیه می‌کنم این درحالی است که اگر مازندران از چنین ظرفیتی برای تولید برخوردار باشد تضمینی از آنها خریداری می‌کنم.

توانایی خرید ۵ تن گل‌محمدی

وی با اشاره به اینکه شرکت ما توانایی خرید روزانه ۵ تن گل محمدی را برای گلاب گیری دارد که این میزان ظرفیت تولید محصول ۱۰۰ هکتار زمین است، خاطرنشان کرد: نیازمند تولید گل محمدی به مساحت ۱۰۰ هکتار هستیم اما در حال حاضر با شرایط فعلی وکمبود گل محمدی تنها یک ماه گلاب گیری کرده و سه ماه بیکاریم چون گل نداریم.

بزرگترین شرکت فرآوری گیاهان دارویی در بابل احداث می شود

وی از گلاب گیری گل محمدی سالانه بین ۴ تا ۶ تن در هر هکتار خبر داد و گفت: هرکشاورزی که بخواهد وارد عرصه تولید گیاهان دارویی و گل محمدی شود نه تنها تمام اطلاعات و راهنمایی دستور کشت و برداشت را در اختیار آنها قرار می‌دهم بلکه تضمینی محصول آنها را خریداری می‌کنم.

کارآفرینی با پرورش گل نرگس در بابل

فاطمه کوچک تبار کارآفرین بابلی متولد سال ۱۳۶۸ و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته حسابداری است که با ورود به حوزه گل و گیاه برای خود اشتغالزایی کرده است.

 این کارآفرین بابلی هم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: چهارهزار مترمربع از اراضی کشاورزی را به کاشت گل نرگس اختصاص دادم، گل نرگس مهرماه جوانه زده و در آذرماه برداشت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بین نهال مرکبات اقدام به کاشت گل نرگس کردم، افزود: از سال گذشته برداشت کمی داشتم اما امسال تاکنون بیش از ۱۵ هزار شاخه گل نرگس برداشت کردم.

کوچک تبار با اشاره به اینکه درآمد کشت گل نرگس بیش از درآمد تولید برنج است، خاطرنشان کرد: پرورش گل نرگس سرمایه گذاری با بازده سه ساله دارد گذشته از اینکه بعد از یک سال می‌توان از هر هزارمتر مربع ۱۵ الی ۲۰ هزار شاخه گل برداشت کرد بلکه می‌توان بعد از سه سال اقدام به فروش پیاز گل نرکس کرده و از فروش آن هم درآمد کسب کنیم ولی بعد از پنج سال باید این پیازها از زمین خارج و دوباره کاشته شود.

بزرگترین شرکت فرآوری گیاهان دارویی در بابل احداث می شود

این کارآفرین با قدردانی از کارشناسان جهادکشاورزی بابل در راهنمایی برای کشت گل نرگس، گفت: به من قول مساعد برای لوله کشی جهت آبیاری آسان داده شد که امیدوارم محقق شود.

وی از فعالیت خود در حوزه گلخانه خبر داد و تصریح کرد: وقتی موفق به اشتغال در ارگان‌های دولتی و خصوصی نشدم؛ خود اشتغالی را در برنامه زندگی اجرا کردم و امروز به عنوان کارآفرین موفق در حوزه گل و گیاه فعالیت دارم.

وی از احداث گلخانه‌ای به مساحت ۲۵۰ مترمربع خبر داد و افزود: در گلخانه اقدام به تولید اصله نارنج کردم که میزان تولید به ۲۰ هزار اصله رسیده است.

بزرگترین شرکت فرآوری گیاهان دارویی در بابل احداث می شود

کوچک تبار بازار فروش نهال نارنج را داخل و خارج از استان برشمرد و یادآور شد: برای احداث گلخانه ۳۰۰ میلیون تومان هزینه کردم که ۲۷۰ میلیون تومان از تسهیلات بانکی بهره بردم.

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی در اخذ مجوز کمک کار من بوده است، گفت: با این اقدام اشتغال زایی هم ایجاد شد.

ارسال نظرات

90 بازارکار

مطالب بیشتر

کارآفرینان آینده

مطالب بیشتر